Na kole

Podyjí je bezesporu ideálním místem pro cykloturistiku. Nádherná příroda, členitý terén, rázovité obce, hraniční hrady a  zámky, hluboké lesy  i sluncem zalité louky a vřesoviště vytváří jedinečnou kulisu pro cyklisty, který nechce jen polykat kilometry s hlavou skloněnou nad tachometrem, ale přijíždí za poznáním a přírodní harmonií.

Cyklisté přijíždí k Popické kapliCyklisté přijíždí k Popické kapli

 

Na české straně Podyjí je jízda na kole možná pouze po značených cykloturistických stezkách, které jsou vymezeny známým standardním pásovým značením a směrovkami Klubu českých turistů. Cyklisté cestují  v národním parku převážně po lesních i polních cestách a po bývalé asfaltové obslužné komunikaci, která do začátku roku 1990 vedla podél železné opony. Proto je vhodné v Podyjí používat horská či trekingová kola. 

Cyklistická směrovkaCyklistická směrovka

 
 

Pásové značení cyklistické trasyPásové značení cyklistické trasy

 

Na území NP Podyjí naleznete žluté směrovky označené anglickým názvem „SELF - SERVICE", které odkazují na místa technické a první pomoci, kde lze v případě menšího defektu kola, nebo drobného zranění jezdce získat pomoc. Naleznete zde technický kufr, který obsahuje vše potřebné pro základní (ne příliš odbornou) opravu kola, a batoh první pomoci, který je uzpůsoben pro přepravu do místa úrazu a je vybaven zdravotnickým materiálem pro poskytnutí první pomoci. Služba „Místa technické a první pomoci" je na území Národního parku Podyjí a jeho ochranného pásma poskytována bezplatně.  

Cyklistická směrovka Self-serviceCyklistická směrovka Self-service

 
Na straně rakouské je jízda na kolech možná jen po stávajících silnicích a cestách mimo vlastní území národního parku. I zde Vám však cykloturistiku vřele doporučujeme. Trasy prochází malebnou krajinou s množstvím lesů. Pestré zemědělské enklávy oddělené mezemi upomínají na českou krajinu před obdobím kolektivizace. Okresní silnice  jsou ve velmi dobrém stavu, motoristů je poskrovnu a na rozdíl od mnohých našich řidičů jsou k cyklistům velmi ohleduplní. K jízdě zde postačí pouze silniční kolo.

 V roce 1992 byly na obou stranách Podyjí vyznačeny 3 tématické cyklistické okruhy Znojemsko – Retzer Land s logem příslušné trasy: Trasa Národní park Podyjí – Thaytal, Trasa šesti měst a Viniční trasa. Na turistických hraničních přechodech přechází trasy z jednoho území na území druhého státu.  

Značení česko-rakouských cyklistických okruhůZnačení česko-rakouských cyklistických okruhů

 

Cyklistů každým rokem přibývá. Podrobný monitoring návštěvnosti v roce 2006 naznačil, že cyklisté tvoří více jak polovinu z celkového počtu návštěvníků národního parku.

Přejeme Vám příjemný pobyt v Národním parku Podyjí a šťastný návrat domů.