Aktuality

‹‹   Předchozí   2 3 4 5 7 9 10 11 12 20 30 40 50   Následující   ››

Získejte od nás puzzle a magnetky. Odpovězte správně na tři otázky

/SOUTĚŽ, VÝHERCI/ V březnu to bylo přesně třicet let od vyhlášení Národního parku Podyjí. Abyste mohli dárky dostávat i vy, tak pro vás máme sérii soutěží. Pokud správně odpovíte na naše otázky, máte šanci získat zajímavé ceny z naší produkce. Tentokrát skládačky puzzle z našich biotopů a magnetky. Dostane je pět z vás, kteří do 22. srpna správně odpovědí na následující otázky.

 

Dvě výstavy připomínají rozmanitost a výročí národních parků Podyjí a Šumava

Hned dvě výstavy připravila pro návštěvníky ve spolupráci s kolegy ze Šumavy Správa Národního parku Podyjí. Na celnici u rakouského hraničního městečka Hardegg mohou lidé obdivovat velkoformátové fotografie rostlin a živočichů Podyjí. Na vranovském zámku zase navštívit říši šumavských pralesů. 

 

Hallamasskova vyhlídka ve Vranově je z bezpečnostních důvodů uzavřena

Z technických důvodů musíme až do odvolání uzavřít Hallamasskovu vyhlídku ve Vranově nad Dyjí. Poškozené zábradlí už neplní svoji funkci a návštěvníkům tak hrozí pád ze skalní terasy. Správa parku vyhlídku nechá opravit a následně opět zpřístupní. 

 

Workshop: Jak správně na úhory

Na konci léta máte příležitost se dozvědět, jak se v Podyjí hledají vhodné postupy pro zakládání a vedení úhorů tak, aby byla maximalizována pozitiva a zároveň eliminována rizika, která jsou s úhory spojená. Workshop, určený pro zemědělce, pracovníky ochrany přírody nebo vědecké pracovníky z univerzit a výzkumných institucí, se uskuteční 9. září. Přihlásit se na něj můžete do konce srpna na emailové adrese: frei@vupt.cz 

 

Kampaň Není zvěř jako zvěř 2021

30. června 2021 – Originální projekt původně jen Správy Krkonošského národního parku má své pokračování s mnohem širším dosahem napříč celou republikou. Za podpory ministerstva životního prostředí se ho nově zúčastní všechny české národní parky. Celá kampaň má znovu za cíl formou osvětových spotů v médiích a na sociálních sítích či kontaktních akcí upozornit na odpadky ve volné přírodě. 

 

Podyjí v číslech. Vyhrajte láhev Národního parku Podyjí

/SOUTĚŽ, VÝHERCI/ V březnu to bylo přesně třicet let od vyhlášení Národního parku Podyjí. Abyste mohli dárky dostávat i vy, tak pro vás máme sérii soutěží. Pokud správně odpovíte na naše otázky, máte šanci získat zajímavé ceny z naší produkce. 

 

Červen: vonící lípy a příroda plná mláďat

/KALENDÁŘ, AKTIVITA PRO DĚTI/ Měsíc červen se před námi v přírodě otevírá sytou zelení. V letošním roce, díky hojným květnovým srážkám si hlavně les odpočinul od neustálého boje  se suchem. Kam se podíváte, vidíte vyrůstat semenáčky – malé stromečky, které vyrostly ze semen lesních dřevin, které se rozprostírají nad nimi. Lesníci tomu říkají „přirozené zmlazení“, kdy bez přičinění člověka vyrůstá nový, mladý les.

 

Temný pohled i vážka v letu. Děti po jednadvacáté představují přírodu kolem sebe

210506-priroda2021-200.jpg /FOTOGALERIE, VÝSLEDKY 21. ROČNÍKU SOUTĚŽE PŘÍRODA KOLEM NÁS/ Z více než dvoutisíc obrázků a výtvarných děl vybírali letos porotci nejlepší práce v soutěži Příroda kolem nás. I přes distanční výuku se do ní zapojily děti z 266 škol a školek z různých míst po celém Česku. Na letošní vítěze se můžete podívat v naší fotogalerii. Výstava vítězných prací otevřeme v sobotu 22. května v návštěvnickém středisku v Čížově. K vidění zde bude až do konce sezóny.

 

Poslanci mají na vybranou: chránit přírodu, nebo otevřít národní parky developerům

ZNOJMO, 5. května 2021 - Poslanecká sněmovna v tomto týdnu rozhodne o tom, jak budou vypadat naše národní parky a chráněné krajinné oblasti. Ve třetím čtení nového stavebního zákona budou totiž poslanci hlasovat i o některých pozměňovacích návrzích, které ochranu jedinečné přírody oslabují. O stavebních záměrech v nejpřísněji chráněných územích podle těchto návrhů již nebudou rozhodovat jejich správy.

 

Květen: Od dne ptačího zpěvu až po otevírání studánek

210501-strakapoud-jizni-200.jpg /KALENDÁŘ, AKTIVITA PRO DĚTI/ Za ptačího švitoření se před námi otevírá měsíc květen, který již svým názvem napovídá, co se v přírodě děje. Všude kolem jsou vidět rozkvetlé vonící stromy, keře i louky.  

 

Zapojte se do celosvětového pozorování rostlin a živočichů. Už první květnový víkend

První květnový víkend můžete své mobilní telefony použít nejen k pořizování selfíček. Národní parky Podyjí a Thayatal se zapojí do celosvětového projektu City Nature Challenge. Pomocí mobilní aplikace Inaturalist nám můžete pomoci zaznamenat všechny druhy rostlin a živočichů, které žijí v okolí Znojma a Vranova ale i na území celého národního parku. Akce začíná v pátek 30. dubna a svá pozorování můžete v aplikaci nasdílet až do pondělí 3. května. 

 

Exmoorští poníci začali nově spásat i havranický les

V Havraníkách začali druhý dubnový týden exmoorští poníci spásat celou pastvinu. Po téměř třech letech od začátku projektu přirozené pastvy koní v Podyjí byla koním zpřístupněna i její lesní část. Dosud byla bezmála desetihektarová plocha smíšeného lesa izolována mobilním ohradníkem.

 

Kudy do Podyjí? Nový tištěný průvodce navrhuje hned devět zajímavých tras

/PRŮVODCE/ Do okolí Vranova nad Dyjí nebo za zajímavostmi Trauznického údolí. Nová knížka Martina Škorpíka a Petra Lazárka z produkce Správy Národního parku Podyjí pomůže zájemcům poučeně projít zajímavé trasy v Národním parku Podyjí nebo školám naplánovat přírodovědné i na historii zaměřené výlety. Koupit si ji můžete ve znojemské centrále Správy parku nebo u znojemských knihkupců. 

 

Duben všemi smysly

/AKTIVITA PRO DĚTI/ I v dubnu s námi můžete vyplňovat přírodní kalendář. Tentokrát jsem se zaměřili na pozorování přírody všemi našimi smysly.

 

Nové pastviny u Konic pomohou chránit koniklece i křivatce

Správa národního parku Podyjí ve spolupráci se spolkem Pulsatilla v polovině března založila dvě nové pastviny v Trauznickém údolí mezi Konicemi a Popicemi. Pasoucí se ovce a kozy pomohou s obnovou prostoru pro ohrožený hmyz nebo rostliny. Podobná opatření Správa parku na jihovýchodě Podyjí provádí již několik let.

 
‹‹   Předchozí   2 3 4 5 7 9 10 11 12 20 30 40 50   Následující   ››