Aktuality

‹‹   Předchozí   1 2 3 4 6 8 9 10 11 20 30 40   Následující   ››

Více značených cest i proměněný les. Národní park Podyjí slaví 30 let své existence

Od symbolu rozdělené Evropy k příkladu přeshraniční spolupráce. Území Podyjí se nepřehlédnutelně změnilo. Jehličnaté lesy, postupně střídají listnáče. Na obnovených vřesovištích se pasou ovce i koně. Turisté se mohou vydat na desítky kilometrů značených cest. Železnou oponu nahradily přeshraniční projekty. Pomáhají odborníkům i veřejnosti lépe poznat region Národního parku Podyjíod jehož vyhlášení 20. března uplyne přesně 30 let.

 

V březnu od nás můžete získat knihu historických fotografií

/SOUTĚŽ/ V březnu to bude přesně třicet let od vyhlášení Národního parku Podyjí. Abyste mohli dárky dostávat i vy, tak pro vás máme připravenou sérii soutěží. Pokud správně odpovíte na naše otázky, máte šanci získat zajímavé ceny z naší produkce. Tentokrát knihu srovnávacích historických fotografií Podyjí v proměnách času. Odpovědi posílejte do úterý 23. března. 

 

Pozorujte s námi březnovou přírodu. Můžete získat zajímavé ceny

/AKTIVITA PRO DĚTI/ Fungují ještě pranostiky nebo už světu vládne jiný přírodní řad než v minulosti? Pojďme to společně vyzkoušet. Stáhněte a doplňte s námi březnový přírodní kalendář. Když se s námi o svá pozorování podělíte, můžete získat zajímavé ceny.

 

Exmoorští poníci si poradili s únorovou ledovkou. U Havraníků mají i nové možnosti pastvy

Exmoorští poníci v únoru zvládli asi nejtěžší zkouškou svého podyjského pobytu. Svízelné chvíle jim připravila ledovka, která sevřela obě podyjské pastviny. Naštěstí se ukázalo, že i na takové extrémy jsou koně od přírody dobře připraveni.

 

Do Podyjí vyrazilo loni mnohem více návštěvníků než v roce 2019. Šestnáct čidel zaznamenalo téměř půl milionu průchodů

Je prosluněná, ale mrazivá, zimní neděle roku 2021. Na Králově stolci, kde byste ještě před rokem ve stejnou dobu a za stejných podmínek potkali jednu, maximálně dvě rodiny na odpoledním výletě, se nyní tlačí desítky lidí.  Přeplněné parkoviště na nedalekém kraji lesa dokládá, že sem nevyrazili jen ze Znojma, ale i ze vzdálenějších míst. Někteří na něm se svými karavany i přespali. Na známé vyhlídce to je už znát. Tam, kde dříve rostla tráva, je jen sešlapaná hlína a cestou turisté narazí na více odpadků než před rokem. Počet lidí, kteří v roce 2020 národní park navštívili, se oproti minulým letům výrazně zvedl. A ke kaňonu Dyje už ve velkých počtech nemíří turisté jen během hlavní sezóny, ale po celý rok.

 

Nebezpečí pádu větví a stromů v Podyjí trvá

210212-ledovka-200.jpg I když by slunečné a chladné počasí mohlo vybízet k návštěvě Podyjí, Správa národního parku upozorňuje, že nadále trvá nebezpečí pádu větví a stromů kvůli nedávné silné ledovce. Svoji návštěvu proto raději ještě odložte. 

 

V národním parku hrozí pády větví i stromů

NEBEZPEČÍ. Chystáte se do národního parku? Buďte nadmíru opatrní. Kromě kluzké země, hrozí i pád větví a stromů, které neunesly tíhu velké vrstvy ledovky. Proto raději své výlety odložte na dobu, kdy bude návštěva národního parku bezpečnější.

 

Ornitologové v lednu viděli v národní parku nejvíce druhů ptáků v historii sčítání

/FOTOGALERIE/ Hned tři nové druhy zimujících vodních ptáků viděli ornitologové během letošního lednového sčítání na řece Dyji v národním parku. Poprvé se tu objevil v mělčinách zarostlých rákosím a v ostřicových bažinách hnízdící chřástal vodní a dva nové druhy kachen. Kromě vodních ptáků ale odborníci zmapovali i několik opeřenců, kteří obvykle odlétají zimovat do teplejších krajin. V přírodě Podyjí se tak začíná projevovat trend oteplujícího se klimatu a mírných zim. Celkově vědci v národním parku napočítali 680 jedinců z devatenácti různých druhů vodních ptáků a ptáků vázaných na vodní prostředí. 

 

Letos slavíme kulatiny. Dárky můžete dostat i vy!

/SOUTĚŽ/ Tento rok slavíme kulaté narozeniny. Abyste mohli dárky dostávat i vy, tak pro vás máme sérii soutěží. Pokud správně odpovíte na naše otázky, máte šanci získat zajímavé ceny z naší produkce. 

 

Šest mladých exmoorských koní z Podyjí nyní spásá pastviny v Milovicích

Na pastvinách exmoorských poníků došlo hned k několika novoročním změnám. Část loňských a předloňských hříbat opustila Mašovickou střelnici a posílila stáda na dalších lokalitách. Šest mladých kobyl tak odcestovalo do známé pastviny v Milovicích. Tři mladí hřebci se přidali k ostatním hřebcům na druhé podyjské pastvině v Havraníkách.  V Podyjí na dvou pastvinách nyní pomáhá s péčí o vzácná místa 17 exmoorských poníků.

 

PF 2021

pf-2021-web-200.jpg Držíme palce ať zvládnete všechny výzvy, které vám rok 2021 přinese! Držte je i vy nám!

 

#slavímvklidu Plánujete Silvestr na horách nebo jinde v přírodě? Vzdejte se ohňostrojů, vyzývají národní parky

201214-noc-wiki.jpg /VIDEO/ Pro někoho neodmyslitelná součást novoročních oslav, pro jiné hluk a stres. Pokud máte rádi ohňostroje, zůstaňte ve městech a obcích. V přírodě slavte bez nich, vyzývají zástupci všech čtyř českých národních parku. Příroda potřebuje uprostřed zimy klid. V národních parcích navíc ohňostroje zakazuje zákon. Ministrestvo plánuje zákaz rozšířít i na části chráněných oblastí. 

 

Bagr na vřesovištích likvidoval staré skládky i vytvářel prostor pro ohrožené rostliny a živočichy

Bagr na vřesovištích může působit nepatřičně. V půlce listopadu tam ale měl důležitou práci. Nedaleko Konic a Popic likvidoval černé skládky. Na Kraví hoře zase vytvářel prostor pro nový vřes i ohrožené druhy živočichů.

 

Obce a spolky v regionech národních parků mohou získat peníze na cesty, osvětlení nebo šetrný turismus

Obcím ležícím na území národních parků se otvírá další možnost, jak získat peníze na zlepšení vybavenosti pro místní obyvatele i návštěvníky. Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo ze Státního fondu životního prostředí ČR 100 milionů korun, které pomohou s rozvojem infrastruktury, šetrného turismu či ochranou před světelným smogem. Prostředky jsou určeny také ke spolufinancování nákladných projektů z Operačního programu Životní prostředí.

 

Na podyjských pastvinách se letos narodila čtyři hříbata. Část koní čeká stěhování

Celkem 18 koní nyní pobíhá po Mašovické střelnici. Patří mezi ně i čtyři hříbata, která se zde letos narodila. Všechna zvířata v minulých dnech zkontroloval veterinář.  Část koní ale z areálu během několika měsíců odjede. Tří mladí hřebci se přesunou na pastvinu na Havranickém vřesovišti, kde je nyní pět koní. Šestici klisen čeká cesta do nových koňských rezervací v Čechách. Zbytek se může radovat z nové pastviny, která na tu Mašovickou navazuje. 

 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 6 8 9 10 11 20 30 40   Následující   ››