Aktuality

‹‹   Předchozí   1 2 4 6 7 8 9 20 30 40   Následující   ››

Dobrovolnický tábor 18+

camp.jpg Správa NP Podyjí ve spolupráci se Správou NP Thayatal pořádají česko-rakouský tábor pro dobrovolníky, kteří by chtěli pomoci s péčí o biotopy v obou národních parcích a něco se dozvědět o přírodě parků, jejím vývoji a ochraně. Bližší informace v přiloženém dokumentu, přihlášky na adresy v něm uvedené do 31. 5. 2022.

 

PŘÍRODA KOLEM NÁS - VÝSLEDKY 22. ROČNÍKU VÝTVARNÉ SOUTĚŽE

pertex.jpg /FOTOGALERIE, VÝSLEDKY 22. ROČNÍKU SOUTĚŽE PŘÍRODA KOLEM NÁS/ Z více než patnácti set obrázků a výtvarných děl vybírali letos porotci nejlepší práce v soutěži Příroda kolem nás. Do soutěže se zapojily děti z 190 škol a školek z různých míst po celém Česku. Na letošní vítěze se můžete podívat v naší fotogalerii. Výstavu vítězných prací otevřeme v sobotu 2. dubna v návštěvnickém středisku v Čížově. K vidění zde bude až do konce sezóny.

 

KALENDÁŘ AKCÍ 2022

img-7537.jpg /PROGRAM AKCÍ/ Více než 15 vycházek do Podyjí a dalších akcí pro vás na letošní sezónu připravili pracovníci Národního parku Podyjí a jejich spolupracovníci. Zavedou vás za žábami, mezi tajemné lišejníky, do městečka Hardegg nebo mezi exmoorské poníky na pastvinu. První naše letošní exkurze se uskuteční již 19. března a bude věnovaná jarním květinám. Cyklus uzavře tradiční Silvestrovská vycházka na sklonku roku. 

 

Výpravy na louky i do divočiny. Přihlaste se na přírodovědnou akci na Šumavě

/POZVÁNKA/ Botanické výpravy po loukách, exkurze do obnovujících se smrčin, pozorování nočních motýlů nebo třeba brigáda na rašeliništi. Mezinárodní letní přírodovědecké soustředění se letos uskuteční na Šumavě od 24. do 30. července 2022. Přihlásit se můžete i vy. Podrobnosti a přihlášku naleznete v článku.

 

V Podyjí i v roce 2021 znovu přibyli turisté. Nejvíce na Šobesu

/TISKOVÁ ZPRÁVA/ Více než půlmilionu návštěv zaznamenaly v roce 2021 sčítače v Národním parku Podyjí. Ne sice skokově jako v předchozích letech, ale přesto pokračoval nárůst počtu turistů v chráněném území. Nejvíce na Šobesu, kde sčítače zachytily přes 83 tisíc průchodů. V jarních lockdownových měsících se více než obvykle zaplnily i vyhlídky kolem Znojma.  Plyne to z aktuálních údajů ze šestnácti sčítacích zařízení, které Správa Národního parku Podyjí instalovala v roce v roce 2010 na různých místech chráněného území. 

 

Teplá zima přerušila spánek lesních netopýrů

Více než 250 netopýrů patřících k 11 různým druhům sečetli letos v Podyjí zoologové národního parku a jihomoravského muzea. Oproti chladnějším zimám ale letos některé druhy hibernují i mimo tradiční podzemní prostory. Někteří dokonce svůj spánek přerušují. Vědci zimující netopýry vyrazili pozorovat první únorový týden. 

 

Lehčí a na pásech. Nová vyvážecí souprava Správy parku je šetrnější k přírodě

/FOTO, VIDEO/ Od ledna pomáhá lesníkům v národním parku nová vyvážecí souprava na soustřeďování vytěženého dřeva. Jezdí na pásech a její konstrukce je lehčí a menší než běžné stroje. K přírodě národního parku je tak šetrnější. 

 

Celoroční kurz NP Thayatal naučí vnímat divočinu. Přihlásit se můžete i vy

/KURZ VZDĚLÁVÁNÍ V DIVOČINĚ/ Národní park Thayatal na letošní rok připravil pro zájemce kurz vzdělávání v divočině. Určen je především lidem z pedagogických profesí, z přírodovědných a lesnických oborů nebo těm, kteří se zajímají o přírodu a chtějí se v této oblasti dále rozvíjet. V šesti víkendových modulech od dubna do prosince, se dozví více o divokých rostlinách a zvířatech i o různých technikách, jak se jim přiblížit. Kurz je určen pro české i rakouské zájemci a k dispozici budou tlumočníci. Více v inzerátu níže

 

Únor bílý, pole sílí

/KALENDÁŘ, AKTIVITA PRO DĚTI/ Leden se nám na jižní Moravě letos (v roce 2022) ukázal v mnoha různých podobách. Chvílemi byl studený s jiskřivými mrazíky, které byly vystřídány slunečními téměř jarními dny, aby se náhle změnil pod poryvy bouřlivých, studených větrů, které s burácením ohýbaly a nebezpečně lámaly větve stromů, abychom se v jeho závěru dočkali v našich nižších nadmořských výškách i nepatrné sněhové nadílky, která potěšila hlavně děti a odpočívající přírodu.  Uvidíme, zda únor, který byl v loňském roce v této oblasti nejstudenějším měsícem roku, vyplní pranostiku „únor bílý, pole sílí“.

 

Mezinárodní organizace ocenila spolupráci národních parků Podyjí a Thayatal

Mezinárodní organizace sdružující evropská chráněná území Federace Europarc ocenila na přelomu roku vzájemnou přeshraniční spolupráci národních parků Podyjí a Thayatal. Rada Europacu jim prodloužila certifikát Europarc Transboundary Cerificate. V současnosti je držitelem tohoto ocenění 11 přeshraničních evropských území. 

 

Znáte dobře podyjské fenomény? Získejte naše nové kapesní atlasy

/KVÍZ O CENY, VÝHERCI/ I na rok 2022 pro vás připravujeme kvízy o ceny z naší produkce. Tentokrát od nás můžete získat tři kapesní atlasy zobrazující důležitá podyjská místa, rostliny a živočichy. Naše novinky získá ten, kdo do 30. ledna správně odpoví na naše otázky a bude v pořadí 5., 10., 20., 25. nebo 30. Tak hodně štěstí!

 

Ornitologové při sčítání viděli nejvíce orlů v historii, možná zde budou mít i mladé

/FOTOGALERIE/ Hned osm jedinců orla mořského zahlédli ornitologové při pravidelném lednovém zimním sčítání vodních ptáků v Národním parku Podyjí. Je to nejvíce za celou osmnáctiletou historii této akce. Do svých zimovišť na jihozápadě Evropy letos neodlétli někteří konipasové horští. Dobře se v Podyjí daří i vodnímu pěvci skorci. Sčítání ptáků se třetí lednový víkend pravidelně provádí ve 170 zemí světa. Odborníkům přináší důležité informace o změnách počtů a chování opeřenců. 

 

Odborníci i laici se mohou těšit z dvou podrobných studií o podyjských houbách a rostlinách

/KNIHY KE  STAŽENÍ/ Dvě nové knihy věnované floře a houbám vydala v loňském roce Správa Národního parku Podyjí . První mapuje podyjské houby a je určená převážně laikům. Podrobný katalog Rozšíření cévnatých rostlin národní parku Podyjí a Thayatal zase ocení spíše odborníci.

 

Správa parku loni vykoupila 16 ha pozemků. Nejvíce na vřesovišti

Správa Národního parku Podyjí v roce 2021 pokračovala v nákupech pozemků do vlastnictví státu. Umožní to lepší ochranu přírody a krajiny na jejich ploše. Celkem Správa parku vykoupila za posledních dvanáct měsíců 16,27 hektarů půdy. Většinu v lokalitě Havranického vřesoviště. Za pozemky zaplatila téměř pět milionů korun. 

 

Nejdřív to byl malý lom, pak skládka. Nyní se stane vyčištěný prostor útočištěm plazů a rostlin

Havranické vřesoviště je nyní o trochu přívětivější pro rostliny a živočichy. Správa Národního Parku Podyjí na sklonku roku 2021 vyčistila jednu z tamních skládek. Z místa odvezla více než 250 tun suti. Na vřesoviště se dostala v druhé půli minulého století, kdy jím místní zasypali bývalý lom.

 
‹‹   Předchozí   1 2 4 6 7 8 9 20 30 40   Následující   ››