Aktuality

VIDEO: Zachovalá stavení podyjských vesnic

Kamenná zeď u Lukova nebo zachovalé usedlosti v Lesné. Vesnice Národního parku Podyjí a jejich lidová architektura jsou stejně vzácné jako příroda kolem nich a potřebují rovněž starostlivou péči. Navíc je téměř nepostihla socialistická přestavba. Další díl z naší série minidokumentů vám ukáže jejich krásu. 

 

Hlasujte pro Strom Znojemska 2016

 /ANKETA/ I letos spolupořádáme anketu Strom Znojemska. O váš hlas se uchází deset dřevin, skupin stromů, alejí či stromořadí. Podpořit je můžete až do konce března 2017 v anketě na této stránce. Hlasovat můžete také na výstavách - až do 19. prosince jsou návrhy do ankety vystaveny na SOU a SOŠ na Přímětické ulici ve Znojmě a po Novém roce je můžete vidět v přednáškovém sále Domu Umění.

 

Pozvánky na výstavy: Stromy Znojemska a Podyjí v pražské a brněnské Academii

Rádi bychom vás pozvali na dvě výstavy věnované Znojemsku a Podyjí. Na střední škole na Přímětické si až do 19. prosince můžete prohlédnout stromy navržené do ankety Strom Znojemska 2016. V galerii a kavárně knihkupectví Academia v Praze a až do 4. února v Brně si zase můžete prohlédnout výstavu snímků fotografů Podyjí "Pestré Podyjí".

 

Správa parku ocenila rakouský spolek, který v 80. letech zabránil výstavbě přehrady v srdci Podyjí

Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí dnes ve Znojmě obdrželi zástupci rakouského spolku Burgerinitiative des Erhaltung des Thayatales, jehož členové v osmdesátých letech zabránili výstavbě přehrady u Býčí skály a stáli u zrodu bilaterálního Národního parku Podyjí - Thayatal. Vedení Správy parku ocenilo i obec Havraníky za výsadbu ovocných stromů a zoologa Antonína Reitera za dlouholetý přínos k poznání a ochraně Podyjí. Lidé v internetovém hlasování pak nejvíce podpořili výsadbu ovocných stromů v Havraníkách. Správa parku letos na ocenění nominovala čtyři počiny. Uděluje ho od roku 2012.

 

Pohledem dětských výtvarníků: Vyhlašujeme 17. ročník soutěže Příroda kolem nás

/XVII. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autorem mohou být děti mladší patnácti let. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2017. Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2016

/ANKETA BYLA UKONČENA/ Záchrana údolí řeky Dyje před přehradou u Býčí skály, výsadby ovocných stromů nebo hmyzí hotel u chalupy. I letos hledáme Dobrý skutek pro Podyjí. Tři z kandidátů vybere Správa parku. O ceně veřejnosti můžete rozhodnout vy v naší online anketě. Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2016 vyhlásí Správa parku ve středu 7. prosince v 17:00 ve Znojemské Besedě. 

 

Podyjská oblast tmavé oblohy by v budoucnu mohla sahat až ke Slavonicím

/MEMORANDUM/ Zástupci šesti obcí Podyjí, Správy parku, firmy E.ON i České a Znojemské astronomické společnosti na konferenci ke čtvrtstoletí existence Národního parku Podyjí připojili své podpisy pod Memorandum Podyjské oblasti tmavé oblohy. Učinili tak první krok k vyhlášení oblasti. V budoucnosti by mohla sahat až ke Slavonicím.

 

Do Znojma se sjela stovka odborníků. Hodnotí čtvrtstoletí existence Národního parku Podyjí

Odborníci z oblasti přírodních i společenských věd ve Znojmě na konferenci „Národní park Podyjí – 25 let očima vědy“ představili výsledky svých bádání a hodnotili čtvrtstoletí existence národního parku a kvalitu péče o toto chráněné území.  Konferenci zahájil ministr životního prostředí Richard Brabec. Desítka organizací a obcí také podepsala memorandum o přípravě Podyjské oblasti tmavé oblohy. Bude to jeden z prvních kroků k jejímu vyhlášení. 

 

Nová kniha provází zájemce 150ti druhy hub Znojemska

/FOTOGALERIE/ Houbaři začátečníci i poučení se mohou těšit na nové informace a desítky fotografií v právě vydané knize Houbařský rok na Znojemsku. Tým pod vedením biologa Radomíra Němce v něm popsal na 150 druhů hub, které rostou v našem regionu. Knihu je možné koupit na pokladně Jihomoravského muzea ve Znojmě. 

 

VIDEO: Poutní cestou ze Znojma do Maria Dreieichen

Jen necelých padesát kilometrů je to ze Znojma do významného rakouského poutního místa Maria Dreieichen. Starobylé cestě do tohoto místa a sakrálním památkám v Podyjí se věnuje nový díl z našeho seriálu minidokumentů Podyjský kaleidoskop.

 

Putující dravci zpestřují nebe nad Podyjím

Na podzim se ptáci dávají do pohybu. Opouštějí svá hnízdiště a odlétají. Ne všichni ale letí přímo na zimoviště. Většinou se nějakou dobu toulají po okolí. Často zaletí na místa, kde by je málokdo očekával.  Podívejte se, jaké dravce nyní můžete spatřit nad Podyjím.

 

Do Podyjí přibude téměř třicítka nových odpočinkových míst

Nová odpočinková místa začínají v těchto dnech obohacovat návštěvnickou infrastrukturu Národního parku Podyjí. Lidé je mohou k relaxaci nebo k příjemné svačině využít například u bývalé Papírny, na hrázi Žlebského rybníka nebo u studánky Heleny Mnizskové u Vranova nad Dyjí. Všech 28 míst by v Podyjí mělo být připravených do konce roku.

 

Mandelinky z Podyjí možná pomohou v boji s invazním plevelem v USA

Začátkem října přijeli do Podyjí entomologové ze Švýcarska. Cílem jejich návštěvy byl jeden druh mandelinky, kterou plánují využít v boji proti plevelným rostlinám.

 

VIDEO: Ve čtvrtém minidokumentu ukazujeme cestu k podyjským pralesům

Téměř sto let už na některých místech nezasahuje v Podyjí člověk do přirozeného vývoje tamních lesů.  Zhruba 40% z nich je  tak nyní  v národním parku ponecháno samovolnému vývoji a přirozeným přírodním procesům. Tento podíl bude stále narůstat. Podívejte se s Tomášem Vrškou, jak Podyjí pralesovatí.

 

Výstava ke čtvrtstoletí Národního parku Podyjí se přesunula do rakouského Hardeggu

Až do konce listopadu mohou zájemci navštívit v rakouském Hardeggu bilancující výstavu ke čtvrtstoletí existence Národního parku Podyjí. Do informačního centra Národního parku Thayatal se přesunula z Jihomoravského muzea ve Znojmě. OPRAVA: Výstava skončila 18.listopadu. Za chybnou informaci v úvodu článku se omlouváme.