Aktuality

‹‹   Předchozí   1 2 3 4 6 8 9 10 11 20 30 40 50   Následující   ››

Dvanáct podob Podyjí. Získejte od nás kalendář na rok 2022

/TISKOVÁ ZPRÁVA, DOTAZNÍK, VÝHERCI KALENDÁŘE/ Celý rok jste od nás v různých kvízech mohli získat zajímavé ceny. Ať už šlo o knížky, podsedáky nebo třeba láhve na vodu, chtěli jsme, abyste i vy s námi mohli oslavit a připomenout 30 let existence Národního parku Podyjí. Teď v prosinci od nás můžete získat náš kalendář na rok 2022. Stačí když do 20. 12. odpovíte na naše otázky. 

 

Prosinec: Vůně jehličí a snítka jmelí

/KALENDÁŘ, AKTIVITA PRO DĚTI/ Prosinec je posledním měsícem v roce a příroda je už připravena na odpočinek pod sněhovou pokrývkou, která funguje jako skutečná peřina. Sníh chrání půdu před promrzáním a holomrazy, které mohou všemu živém v půdě velmi ublížit. Tak snad nějaký bude i na Znojemsku.

 

Získejte ilustrovaného průvodce biotopy a podsedák

/KVÍZ O CENY, VÝHERCI/ Biotop není jen přírodní koupaliště. Biotopy jsou všude kolem nás. Věříme, že to víte, a proto vám nabízíme možnost získat ilustrovaného průvodce těmi podyjskými. A abyste při pozorování přírody neprochladli, tak i praktický podsedák. Národní park Podyjí totiž letos slaví 30 let své existence a k jeho narozeninám tak dárky můžete dostat i vy. 

 

Ředitelé národní parků Podyjí a Thayatal podepsali novou dohodu o péči o Podyjí

Znojmo / Hardegg – Ředitelé národních parků Podyjí a Thayatal podepsali aktualizovanou verzi smlouvy o společné péči o přírodu Podyjí. Slavnostním potvrzením dohody na vranovském zámku v půlce října vyvrcholila konference Společným směrem, která připomněla třicet let existence národního parku na české straně a dvacet let na rakouské. Více než stovka odborníků, zástupců samospráv i neziskových organizací na ní diskutovala o minulosti i dalším směřování ochrany přeshraničního území údolí Dyje.

 

Listopad: Zahalený do mlžného oparu

/KALENDÁŘ, AKTIVITA PRO DĚTI/ Listopad – zvukomalebný název měsíce, který vyjadřuje to nejdůležitější, co se v přírodě děje. Začátkem tohoto měsíce nás lesy pořád ještě vítají oděné do hýřivých barev podzimu. Ale již při sebemenším větříku vidíme, jak se ze stromů spirálovitě snášejí listy k zemi. Neklamným znamením, že podzim už je opravdu tady, je šustění spadaného listí při každém kroku.

 

Do Podyjí přijedou odborníci diskutovat o minulosti a budoucnosti přeshraničních národních parků

/Znojmo, Hardegg, 18. října/ Více než stovka odborníků, zástupců místních samospráv i občanských sdružení z Česka i Rakouska se tento týden sjede do přeshraničního prostoru národních parků Podyjí a Thayatal.  Na konferenci nazvané Společným směrem oslaví kulatá výročí obou chráněných území a budou diskutovat o minulosti i budoucnosti ochrany přírody v Podyjí. 

 

Vyhlašujeme 22. ročník naší výtvarné soutěže Příroda kolem nás

/XXII. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme od tohoto týdne kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autory mohou být děti, které ještě neukončily povinnou školní docházku. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2022. Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku v Čížově.

 

Říjen: Od kvetoucích ocúnů až po krákající havrany

/KALENDÁŘ, AKTIVITA PRO DĚTI/ I Letos od 22. září převzal svou vládu nad přírodou podzim. V tento den vyšlo Slunce přesně na východě a zapadlo přesně na západě. Den i noc byly stejně dlouhé. Nastala podzimní rovnodennost. Od tohoto data se postupně začnou zkracovat dny a to až do 21. prosince, kdy nastává zimní slunovrat. To znamená, že je nejkratší den a nejdelší noc v roce. Poté se pomalu začnou dny opět prodlužovat.

 

Výzva k podávání žádostí o poskytnutí finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové gradace v nestátních lesích na území národních parků a jejich ochranných pásem za rok 2020

Výzva se vyhlašuje v podobě Zásad, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové gradace v nestátních lesích na území národních parků a jejich ochranných pásem za rok 2020 (čj. MZP/2021/110/2016 ze dne 13. září 2021). Příjem žádostí o poskytnutí příspěvku probíhá od 15. 9. do 15. 10. 2021.

 

Miniveletrh představí nové vzdělávací materiály Správy parku i jihomoravského muzea

Představení série nových plakátů Jana Dungela zachycujících podyjské biotopy či ukázky vzdělávacích materiálů Jihomoravského muzea ve Znojmě a Správy Národního parku Podyjí čekají na zájemce z řad učitelů a vzdělávacích pracovníků 30. záři od 13:45 ve znojemském muzeu v minoritském kláštěře. Účastníci miniveletrhu edukačních materiálů budou mít příležitost najít inspirace v podobě her a aktivit s environmentálním přesahem nebo si projít s průvodcem výstavu Ztráty a nálezy. Pro všechny budou připraveny i vzorky propagačních materiálů.

 

Získejte od nás nového mykologického průvodce Podyjím

/SOUTĚŽ, VÝHERCI/ Letos to je přesně třicet let od vyhlášení Národního parku Podyjí. Abyste mohli dárky dostávat i vy, tak pro vás máme sérii soutěží. Pokud správně odpovíte na naše otázky, máte šanci získat zajímavé ceny z naší produkce. Tentokrát úplně nového mykologického průvodce Podyjím od Alexandra Urbana. Dostanou ji ti z vás, kteří do 3. října správně odpoví na následující otázky.

 

Série podzimních akcí v Čížově, Havraníkách a ve Znojmě připomene výročí národního parku

Hned na sedm zážitkových dnů se mohou v září a říjnu těšit návštěvnici Národního parku Podyjí. Pět se jich odehraje v Čížově a po jednom v Havraníkách ve Znojmě. Lektoři na nich přiblíží různé zajímavé fenomény chráněného území. Zájemci se tak dozvědí více o rostlinách, zvířatech, houbách nebo stromech Podyjí. Akce zaměřené především na rodiny s dětmi začnou už v sobotu 11. záři. Připomínají i 30. výročí založení národního parku.

 

Nápor turismu? MŽP obcím v národních parcích pro letošek zdvojnásobilo dotaci na 200 milionů

/TISKOVÁ ZPRÁVA MŽP, ONLINE SEMINÁŘ/ Od 15. října se obcím v národních parcích otevírá nová dotační pomoc z Národního programu Životní prostředí. Celkem 200 milionů korun míří na rozvoj infrastruktury, zlepšení vybavenosti a zázemí pro turisty i místní obyvatele, na spolufinancování velkých projektů podpořených z jiných evropských programů a nově i na projektovou přípravu chystaných projektů. Ministerstvo tak obcím pomůže kompenzovat zvýšené náklady spojené s nadměrným turismem i ochranou nejcennějších přírodních lokalit v ČR.

 

Září: od houfujících se vlaštovek až po jelení říji

170317_pohled_do___dol___Dyje_200.jpg /KALENDÁŘ, AKTIVITA PRO DĚTI/ Prvního září vždy doprovázely děti do škol vlaštovky, které se k sobě houfně a neposedně tiskly na drátech elektrického vedení. A není tomu jinak ani v letošním roce, kdy za pospolitého švitoření poletují v odvážných kreacích, a obratně loví poletující hmyz. Avšak s postupujícím zářím a s nástupem chladných dnů se snižuje možnost najít dostatek potravy. A proto se z naší přírody postupně v tomto období vytrácí nejen vlaštovky a jiřičky, ale i kukačky, či čápi bílí i černí, kteří se společně s mnoha dalšími druhy z ptačí říše vydávají na dalekou pouť do svých zimovišť. 

 

Chcete poznat Podyjí opravdu do hloubky? Zúčastněte se naší konference

190212-kravi-hora-zasahy2019-02-200.jpg Říjnová konference připomene hned dvojí výročí. Národní park Podyjí slaví třicet let své existence a jeho rakouský partner je jen o deset let mladší. Dozvědět se více o tomto společném přeshraničním území můžete na akci, která se uskuteční od 19. do  20. 10 v Hnanicích. Správa parku nyní poslední volná místa otevírá široké veřejnosti.  Přihlásit se můžete do 27. srpna.

 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 6 8 9 10 11 20 30 40 50   Následující   ››