Aktuality

‹‹   Předchozí   10 20 30 40 43 44 45 46 48    Následující   ››

Rodák z Podyjí představil Evropanům romantiku indiánských příběhů

sealsfield_150.jpg 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Uznávaný spisovatel a dobrodruh z Popic proti sobě popudil policejní aparát rakouského mocnářství i významné americké literáty.

 

Obnovili jsme starý ovocný sad v Čížově

sad_cizov_150.jpg Čížov, 1. března 2011 -  Lidé v Čížově a návštěvníci Národního parku Podyjí se mohou těšit na nové plody starobylých odrůd v dříve zanedbaném sadu v Čížově. Správa národního parku Podyjí ve spolupráci s obcí sad v minulých dnech pročistila a staré ovocné stromy odborně ošetřila.  Historické odrůdy švestek, jabloní, třešní a mirabelek tak budou mít více prostoru k růstu a regeneraci.

 

Nebe nad Podyjím v zimě zpestřují námluvy orlů

Orel moÅ™ský Největší evropský orel v Národním parku Podyjí pravidelně zimuje, jeho hnízda zde ale zatím ornitologové nenašli.

 

Bouřlivý zimní život rostlin

Dřín obecný Otužování a boj o nedostupnou vodu. Pod rouškou vegetačního klidu se v zimě rostliny připravují na další sezónu.

 

Správa Národního parku ladí plán své další cesty

46_2_1.jpg S téměř padesáti připomínkami k chystanému Plánu péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo se v lednu vypořádávali odborníci ze Správy parku. Nejčastěji se týkaly staveb a rozvoje obcí, myslivosti nebo rybářství. Více než polovinu podnětů plně přijali. Další mohli akceptovat jen částečně nebo museli odmítnout. Neoficiální část přípravy dokumentu, který určí směřování parku na dalších deset let tak pomalu končí. Nyní projde oponenturou na Ministerstvu životního prostředí a poté i oficiální procedurou připomínkování a schvalování.

 

FOTOGALERIE: Podyjím se občas mihne rys i psík mývalovitý

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V Národním parku Podyjí žije nejméně dvanáct druhů šelem. Patří mezi ně třeba i kriticky ohrožená vydra říční, ale i lišky nebo kuny.

 

FOTOGALERIE: Z Podyjí mizí stromy samotáři

foto2_lipa_DSC_0699_1.JPG 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Ochranáři vytváří databázi významných dřevin. Jsou mezi nimi mohutné duby, památné lípy i exotické fíkovníky.

 

Přijďte si pro rady, jak pečovat o stromy

V přednáškovém sále Domu umění ve Znojmě proběhne 9. února doprovodný odborný seminář k anketě Strom roku Znojemska 2010 Péče o stromy. Dozvíte se na něm o technologii řezu stromů, o ochraně stanoviště, památných stromech a jejich vyhlašování i o nových výsadbách.

 

Přírodou celého světa

Správa Národního parku Podyjí zve všechny zájemce na tradiční úterky v Domě umění ve Znojmě s přednáškami o přírodě blízké i vzdálené.

 

Ledové sluje: skalní labyrint nad Dyjí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Co jsou vlastně vranovské sluje a proč se jim říká ledové? Pozornost lidí z Vranova přitahují od nepaměti. Prudký sráz s labyrintem skal a jeskyní vždy lákal či naopak odrazoval místní obyvatele i náhodné kolemjdoucí svou zvláštností a mystikou.

 

FOTOGALERIE: Návštěvníci ze severu oživují zimní Dyji

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Někteří tažní ptáci urazí do svého zimoviště v Podyjí stovky kilometrů. Nezamrzající řeka je pro ně ideální útočiště. Připravili jsme pro Vás fotovýběr těch nejzajímavějších.

 

Zasaď strom z Národního parku Podyjí!

Správa Národního parku Podyjí připravila akci pro školy, obce, zájmové organizace a další zájemce z řad veřejnosti. V týdnu od 11. do 15. dubna si mohou zájemci vyzvednout předem objednané sazenice dubů a zasadit je ve svém okolí.

 

Národní park Podyjí pomohl zachránit unikátní stromořadí v Lesné

Správa národního parku Podyjí pomohla zachránit unikátní stromořadí v obci Lesná na Vranovsku. Získala peníze od Ministerstva životního prostřední a na přelomu roku na pozemku obce zajistila ošetření dvacítky vzrostlých kaštanů, které jsou výraznou dominantou obce a zároveň důležitým životním prostředím pro řadu živočichů. Stromy byly neudržované. Suché větve ohrožovaly okolí. Obec uvažuje, že k již zachráněným stromům nyní vysází nové na druhé straně cesty.

 

Zásahy na Hardeggské stráni

Podél posledního úseku stezky z Čížova do Hardeggu právě probíhá odstraňování náletových dřevin .

 

FOTOGALERIE: Podařilo se nám vyfotit bobra evropského

Znojmo, 13. ledna 2011 -  Zaměstnancům Správy Národního parku Podyji se tento týden podařilo poprvé vyfotografovat bobra evropského.  Unikátní snímky vznikly díky nainstalované fotopasti v lokalitě Devíti mlýnů. Pobyt nočního a velmi plachého chráněného zvířete v Podyjí už dříve dokládaly ohlodané a padlé stromy.

 
‹‹   Předchozí   10 20 30 40 43 44 45 46 48    Následující   ››