Aktuality

Národní parky Podyjí a Thayatal získaly certifikát potvrzující jejich dobrou spolupráci

Certifikát dobré přeshraniční spolupráce mezinárodní Federace Europarc (Transboundary Parks …following nature´s design - Transboundary cooperation certificate of Europarc Federation) obdržely na konci října v německém Regensburgu správy národních parků Podyjí a Thayatal. Rozšířily tak platnost původního dokumentu z roku 2007 na dalších pět let. Ocenění vyzdvihuje prohlubující se spolupráci mezi oběma chráněnými územími. 

 

Správa parku ocenila zoologa Hanáka za dlouholetý přínos k poznání a ochraně přírody Podyjí

Znojmo, 3. listopadu 2015 - Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí 2015 dnes ve Znojmě obdržel zoolog Vladimír Hanák. Jeden z duchovních otců ochrany Podyjí, popularizátor přírody Znojemska a nestor výzkumů netopýrů v Česku. Vedení Správy parku ocenilo i obce Onšov za opravu historické poklony v záhumení a Mašovice za rekonstrukci místní školy. Lidé v internetovém hlasování nejvíce podpořili Přátele Dyjské vsi. Na jaře uklidili od odpadků okolí Kraví hory. Správa národního parku letos na ocenění nominovala sedm projektů. Uděluje ho od roku 2012.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2015

/ANKETA/ Oprava školy a kapliček, rekonstrukce stodol nebo hmyzí domky a úklid odpadky zaházeného koryta potoka. I letos hledáme Dobrý skutek pro Podyjí. Tři z kandidátů vybere Správa parku. O ceně veřejnosti můžete rozhodnout vy v naší online anketě. Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2015 vyhlásí Správa parku v úterý 3. listopadu v 17:00 v Domě umění ve Znojmě.

 

Pohledem dětských výtvarníků: Vyhlašujeme 16. ročník soutěže Příroda kolem nás

/XVI. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autorem mohou být děti mladší patnácti let. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2016.  Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku. 

 

Podzimní květy: rozrazil, černýš i jarní koniklece a růže

/FOTOGALERIE/ Nejen listnaté stromy nyní v Podyjí září barvami.  Kvete fialový vřes, růžová trávnička nebo růžovo-žluté palice černýše.  Podruhé po jarní sezóně nezvykle vykvetly i koniklece či růžové keře. 

 

Za houbami se vypravíme o týden později

amanita_pantherina.jpg POZOR - Exkurze Za houbami na Čížovsko , která byla původně naplánovaná na 10. 10. se bude konat o týden později, tj. v sobotu 17. října 2015 , všechny ostatní údaje zůstávají stejné jako v Kalendáři vycházek a exkurzí. Organizátoři se omlouvají za komplikace.

 

Rekordní sucho a teplo pomohlo africkému motýlovi i řadě rostlin

Rekordní sucho a teplo tohoto léta ztížilo život řadě zvířat i rostlin v Podyjí. Další druhy ale dostaly šanci, na kterou čekaly i několik let. Uschlé stromy například prosvětlily část lesů a otevřely cestu světlomilným květinám i motýlům. Dařilo se i podyjským orchidejím. K dospělosti pravděpodobně dorostla i letní generace afrického motýla. 

 

Opravené cesty v Podyjí: Lidem usnadní výlet kolem Železné opony nebo na Nový Hrádek

Hned čtyři cesty prochází nyní v Národním parku Podyjí rekonstrukcí. Na Hnánicku, Lukovsku, Čížovsku a v blízkosti Lesné pomohou turistům se pohodlněji dostat například k Novému Hrádku nebo Ledovým slujím. Využijí je ale i lesníci a ochranáři při správě území. Cesta u Hnanic je téměř hotová. U Čížova a Lesné se ještě pracuje. Na opravu důležité trasy z Lukova k rozcestí Příčky na cestě k Novému Hrádku nyní probíhá výběrové řízení. 

 

S párou do Šatova

Na sobotu 5. 9. 2015 připravilo Technické muzeum v Brně na svých památkách na Znojemsku bohatý program. Podílet se na něm bude i Správa NP Podyjí.

 

Sklípkánci, stepníci nebo snovačky. Seznamte se s pavouky Podyjí

/INFOMATERIAL KE STAŽENI/ Žijí v podzemních norách, snovou sítě, dokážou ulovit mnohem větší kořist, než jsou sami. Pavouci v nás často vyvolávají obavy. My vám nyní přiblížíme svět podyjských druhů těchto tajemných zvířat. V našem novém infomateriálu se můžete seznámit se zástupci deseti základních skupin pavouků. Stáhnout si ho můžete z našeho webu. V tištěné podobě jej naleznete na našich infocentrech.

 

Ministr životního prostředí se v Thayatalu sešel se svým rakouským protějškem. Poprvé po šesti letech

Ministr Richard Brabec se setkal se svým rakouským protějškem, spolkovým ministrem zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Andrä Rupprechterem. Setkání mezi českým a rakouským ministrem životního prostředí se uskutečnilo po dlouhých 6 letech. Oba ministři probírali nejen společná evropská témata jako například ochranu klimatu, ovzduší či přírody, ale i  úspěšně fungující, téměř čtvrt století trvající spolupráci na poli ochrany přírody mezi národními parky Podyjí a Thayatal. Ministr Brabec s rakouským spolkovým ministrem diskutoval i o možnostech rozšíření spolupráce na poli energetické účinnosti a došlo i na debatu o jaderné energetice. 

 

Kvůli suchu hrozí mimořádně vysoké nebezpečí požárů. Buďte opatrní

S ohledem na mimořádné sucho a předpokládaný vývoj počasí hrozí na území Národního parku Podyjí velké nebezpečí požárů. Prosíme proto návštěvníky, aby na území národního parku a v jeho okolí nerozdělávali ohňe, nepoužívali otevřeného ohně a nekouřili.  

 

Vyšla aktualizovaná mapa Podyjí. Podle čeho se v přírodě orientujete vy?

/ANKETA/ Aktualizovaná mapa Národního parku Podyjí a jeho nejbližšího okolí právě dorazila z tiskárny. Je na ní mimo jiné nově vyznačená vyhlídka na Devět mlýnů a trasa, která k ní vede. Doplnili jsme i další změny, které se od posledního vydání v terénu objevily. K dostání je na Návštěvnickém středisku v Čížově a v Informačním bodě Správy Národního parku Podyjí v areálu vranovského zámku.  

 

Přijďte ochutnat víno bez hranic

Ochutnat vína rakouských a moravských vinařů  symbolicky  na mostě přes řeku Dyji v Hardeggu budou mít tuto sobotu (20. 6.) příležitost návštěvníci Národních parků Podyjí a Thayatal. Na společné akci obou Správ si poslechnou i koncert nebo vychutnají místní speciality. Malý přeshraniční festival začne po třetí hodině odpolední. 

 

Kolem Lukova je 21 000 nových stromů a keřů. Propojí národní park s okolím

Na 21 tisíc nových stromů a keřů vysázeli na jaře zahradníci na polích v okolí Lukova. Vznikla tak soustava menších a větších ploch, jejichž cílem je propojit přírodu Národního parku Podyjí s okolím. Plochy osázené domácími druhy stromů a keřů rozbily jednolité zemědělské lány v okolí městyse a umožňují živočichům i rostlinám přesouvat se mezi většími přírodními areály. Zároveň zabraňují i erozi půdy.