Aktuality

Víno i jedlé rostliny. Evropský den chráněných území připomene chuť přírody

/SEZNAM AKCÍ/ Výstavy, koncert, exkurze nebo beseda s vinařem či projekce. Nadcházející víkend slavíme Evropský den chráněných území (24.5.) Letos s podtitulem Chuť přírody. 

 

Na premiéru filmu o Podyjí do Znojma přijede herečka Rybová i ekolog Ambrozek

/POZVÁNKA/ Správa Národního parku Podyjí zve srdečně znojemské publikum na oficiální premiéru filmu Obrázky z Podyjí, která je věnována Národnímu parku Podyjí u příležitosti jeho dvacátých pátých narozenin. 

 

Ve vranovském zámku se otevře výstava fotografií Michala Schneidera

/POZVÁNKA/ Výstava panoramatických snímků fotografa Michala Schneidera Krajiny mého okolí se otevře zájemcům v galerii Thayana na vranovském zámku. Autor v nich mapuje krajinu mezi Podyjím a Moravskými Budějovicemi. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 24. května od 17:00. Výstava bude přístupná až do konce září.

 

Skalní řícení v Hamrech

Silnice spojující Přední a Zadní Hamry pod Vranovem nad Dyjí prochází pod vysokou skalní stěnou známou pod názvem Hamerské vrásy. Její stáří je asi 800 miliónů roků a je tvořena bítešskou ortorulou s výraznou deskovitou odlučností. Hornina je rozpukána četnými puklinami. Zvláště pak v jarních měsících se stává, že ze stěny vypadne menší množství kamenů, které jsou potenciálně nebezpečné pro procházející občany nebo turisty. 

 

Jak občané dobrovolně zlikvidovali skládky

/ÚVAHA PETRA LAZÁRKA/ I dnes se najdou v krajině místa, která nám mohou připomenout dobu před rokem 1989. Občané, státní podniky, zemědělská družstva či obce se tehdy potýkali s nerudovským problémem  - kam uložit odpadky.  Blízké či vzdálené okolí sídel bylo často doslova poseto množstvím skládek nejrůznějšího původu a objemu. Skládkami se vyrovnávaly v přírodě terénní nerovnosti, zavážely se jimi tůně s obojživelníky, nebo se vršily na kopečcích porostlých stepní vegetací.

 

Studenti znojemských základních škol absolvují inovativní kurzy v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Jaký mají vliv přehrady na teplotu vody v Dyji, kam až by stoupla hladina řeky při realizaci přehrady u Býčí skály, nebo jaké rostliny rostou na různých místech v Podyjí zkoumali žáci znojemských základních škol na přelomu dubna a května. Nové pilotní terénní kurzy by jim měly pomoci pochopit souvislosti ochrany přírody na Znojemsku. V rámci projektu financovaného z Programu podpory obcí v regionech národních parků vzniknou i učební pomůcky a plány pro jejich spolužáky. 

 

Martin Škorpík ze Správy národního parku obdržel cenu časopisu Živa za popularizaci biologie

Cenu J. E. Purkyně časopisu Živa za popularizaci biologických věd obdržel v polovině května vedoucí odboru speciální ochrany přírody Správy Národního parku Podyjí Martin Škorpík. Porotci ocenili originalitu, tematický přínos a sdělnost jeho příspěvku o ochraně hmyzu v zemědělské krajině. 

 

Na Sealsfieldův kámen se vrací původní německý nápis

/PROGRAM AKCE/ Původní německý nápis na památku slavného rodáka z Popic Charlese Sealsfielda se po sedmdesáti letech vrací na vyhledávanou vyhlídku v Národním parku Podyjí. Ve spolupráci se Správou parku ho obnovil Spolek Popice Charlese Sealsfielda a v sobotu 21. května 2016 ho slavnostně odhalí veřejnosti.

 

Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě: Vlčí hory nebo Hazardní hra o přežití

/PROGRAM/ Pro příznivce dokumentů z oblasti přírody, ochrany životního prostředí i přírodního a kulturního dědictví jsme opět připravili promítání vybraných filmů z mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Tentokrát je ve Znojmě uvidíte v druhé polovině května.

 

Kokoška do salátu a káva z čekanky: Rostliny Podyjí, které zpestří váš jídelniček

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ K čemu využít ptačinec, pěťour nebo merlík a proč si naopak dát pozor na tetluchu či vlaštovičník vysvětlí zájemcům nový informateriál Správy Národního parku Podyjí. Nabízí tak jedinečného fotografického kulinářského průvodce po dvaceti plevelech Podyjí. Stáhnout si ho můžete z webu Správy. V tištěné formě je k dispozici na informačních bodech národního parku.

 

Začíná sezóna hub: Botanici v Podyjí poprvé objevili kačenku náprstkovitou

Na třech místech v Národním parku Podyjí letos botanici našli houby kačenky náprstkovité. Na území parku je to vůbec poprvé. Rostou i další jarní jedlé houby.

 

Konference: České národní parky 2016

V České republice byly doposud vyhlášeny čtyři příhraniční národní parky, které jsou ve všech případech bilaterální. Jaký je jejich současný stav, problémy a cíle? Je současná soustava národních parků dostatečně reprezentativní? Přijeďte diskutovat s odborníky na konferenci, která se uskuteční 21. - 22. 9. 2016 v Praze.

 

Rekordní jaro pro křivatce a koniklece. Kvetoucích rostlin bylo více než obvykle

V nebývale vysokých počtech vykvetly letos křivatce, koniklece a například i rozrazily. Podle botaniků za to může neobvyklý průběh jara. Žluté kvítky křivatců se navíc objevily i na místech, kde již léta nerostly.

 

Tajemná zákoutí i barevné krajiny. Prohlédněte si nejlepší dětské práce z Přírody kolem nás

Z více než tisíce obrázků a výtvarných děl vybírali letos porotci nejlepší práce v soutěži Příroda kolem nás. Zapojili se do ní děti z různých míst Česka. Podívejte se na oceněné práce.

 

Jaro v Podyjí: U Jejkala jsou vzácní skokani ostronosí. Rozrůstá se i kolonie syslů u Hnanic

Potvrzení populace vzácných skokanů ostronosých, rekordní počet ropuch nebo pomalu se rozrůstající kolonie syslů.  Po teplém konci zimy je nyní jaro v Podyjí v plném proudu. Slyšet ho můžete zejména u podyjských tůní a rybníků.