Aktuality

Kvůli suchu znovu hrozí mimořádné nebezpečí požárů. Buďte opatrní

S ohledem na mimořádné sucho a předpokládaný vývoj počasí hrozí na území Národního parku Podyjí a celé jižní Moravy velké nebezpečí požárů. Nebezpečí ve středu potvrdilo i rozhodnutí hejtmana Bohumila Šimka. Prosíme proto návštěvníky, aby na území národního parku a v jeho okolí nerozdělávali ohně, nepoužívali otevřeného ohně a nekouřili.  

 

První týden v červenci bude v Thayatalu patřit Čechům. Čekají je slevy a speciální program

Rakouský Národní park Thayatal letos poprvé uspořádá Český týden. Na zájemce čeká program v češtině i řada slev.  Český týden se uskuteční od 2. do 9. července. Turisté tak mohou využít i dva dny svátečního volna navíc. 

 

Sezonu na vranovském zámku zpestří výstava fotografů Bučiny a Rasla

Více než čtyři desítky snímků fotografů Ferdinanda Bučiny a Tomáše Rasla mohou zájemci od poloviny června zhlédnout na výstavě Krajinami 1936 – 2016 v galerii Thayana na vranovském zámku. Snímky dědy a jeho vnuka ukazují změny krajiny za posledních 80 let i různé přístupy obou fotografů. Výstava bude otevřená od 16. června až do konce září. 

 

Rekonstruovanou českou celnici v Hardeggu otevřela výstava unikátních historických fotek

Část čerstvě zrekonstruované české celnice v Hardeggu otevřela v sobotu 27. května výstava více než dvou desítek unikátních fotografií z předválečného Hardeggu a jeho okolí. Spolu s vernisáží se od 14:00 hodin na přilehlé louce uskutečnilo i hravé odpoledne pro rodiny s dětmi. Od začátku června do konce sezony tu bude fungovat také nový informační bod Správy Národního parku Podyjí.

 

Půlhodinový dokument Obrázky z Podyjí je online. Podívejte se

Dokument o národním parku Obrázky z Podyjí je dostupný online. Podívat se na něj můžete na našem kanále na serveru You Tube. Na stejném místě je dostupná i série osmi mikrodokumentů zaměřených na různé fenomény Podyjí. Půlhodinový dokument měl premiéru v březnu minulého roku. Letos v půli května ho také odvysílala Česká televize a slovenská Joj Plus. Krátká videa jsme pak postupně zveřejňovali na našem webu. 

 

Tajemné kruhy čirůvek mohou mít až 100 let. Právě rostou v nebývalém množství

Deštivé počasí v první polovině května připravilo neobvykle dobrou půdu pro růst jarních hub. V nebývale velkém množství tak můžeme nyní v přírodě vidět typicky májové druhy závojenku podtrnku a čirůvku májovku, tvrdí mykolog Radomír Němec.  Právě druhá z nich roste v každoročně se zvětšujících kruzích. Odborníci odhadují, že některé z nich mohou mít na Znojemsku až sto let. 

 

Nejsympatičtější stromem Znojemska se stal buk z Miroslavských Knínic

Ve čtvrtek 4. května byli slavnostně vyhlášeny výsledky hlasování v anketě - zvítězil buk, lipová alej a břečťan.

 

Slavnostní vyhlášení ankety Strom znojemska

Zajímá vás, který strom  dostal tentokrát nejvíce hlasů? Přijďte na slavnostní vyhlášení výsledků ankety ve čtvrtek 4. května do Jubilejního parku ve Znojmě.

 

Otevření krajiny u Havraníků. Zmizely kilometry plotů bývalých sadů

Vřesoviště mezi Popicemi a Havraníky je od letošního jara otevřenější. Zmizely zhruba čtyři kilometry plotů a stovky betonových sloupků okolo bývalého třešňového a višňového sadu. Krajina je tak mnohem více prostupná pro návštěvníky Podyjí i živočichy. 

 

Krátké zprávy ze Správy (Duben 2017) - Nová pravidla pro národní parky, vinařství v Havraníkách a skály ve Vranově

Přehlasováním veta prezidenta republiky poslanecká sněmovna na začátku dubna uvedla v život dlouho očekávanou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Ta je věnována nové právní úpravě našich národních parků. N ěkolik let trvající maraton tak s končil s přijatelným výsledkem. Jediným a hlavním cílem národních parků je ochrana jejich jedinečné přírody. Norma předznamenává jiné pojetí zónace, jasnější vymezení podmínek návštěvnosti, ale i změnu mnohých činností správ národních parků.

 

Velkoformátové fotky z českých národních parků připomenou v Jubilejním parku Den Země

Téměř dvě desítky velkoformátových fotografií z Podyjí, Českého Švýcarska, Šumavy a Krkonoš si od  20. dubna až do konce května mohou zájemci prohlédnout ve znojemském Jubilejním parku. Výstava pod širým nebem na deseti panelech připomene loňské výročí národních parků Podyjí a Šumava, Den Země i rozmanitost české přírody.

 

Části Podyjí poničené ledovkou pomohou pochopit vývoj lesa i ochranu vzácných rostlin a živočichů

Lesníci a další odborníci budou dlouhodobě sledovat části lesa zasaženého ledovkou na konci roku 2014. Narušené plochy s padlými stromy v bezzásahovém území národních parků Podyjí a Thayatal tak pomohou ke zkoumání vývoje lesa v nížinných polohách i výzkumu dobré péče o lokality s ohroženými druhy rostlin a živočichů.  

 

Ozvěny Ekofilmu ve znojmě

logo_male.jpg Tak jako každý rok, proběhne i letos na jaře ve Znojmě promítání dokumentárních filmů s tématem životního prostředí pod hlavičkou festivalu Ozvěny Ekofilmu. Vybrané filmy z festivalu Ekofilm 2016, vás zavedou mezi Pygmeje, za slony do Laosu, tanečnicemi do Tádžikistánu a na mnohá další zajímavá místa.

 

Vycházky do Podyjí 2017

Téměř dvě desítky vycházek do Podyjí a dalších akcí pro vás na letošní sezónu připravili správci Národního parku Podyjí a jejich spolupracovníci. Zavedou vás za skutečným pramenem Daníže, po stopách Železné opony nebo mezi pavouky, hady či netopýry. První naše letošní exkurze se uskuteční 8. dubna a bude věnovaná geologii. Cyklus uzavře tradiční Silvestrovská vycházka na sklonku roku. 

 

Obnovený nápis u Hradiště připomíná starou křížovnickou cestu

Když se pozorný turista vydal po zelené trase z Hradiště u Znojma ke Královu stolci, mohl si nedaleko bývalého lomu za obcí všimnout vybledlého nápisu vytesaného v kameni.  Připomíná vybudování nové cesty mezi křížovnickými vesnicemi na obou stranách řeky Dyje v první polovině 19. století. Správci Národního parku Podyjí ho nechali na jaře obnovit.