Aktuality

Ohrady pro Exmoorské poníky posunuly koňské stezky

Koňské stezky u Mašovic a Havraníků se drobně změnily. Jejich trasy posunuly nově vybudované ohrady pro Exmoorské poníky. Ti by se v Podyjí měli objevit v lednu. 

 

Správa Národního parku Podyjí ocenila bývalého ředitele partnerského Thayatalu

Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí dnes ve Znojmě obdržel bývalý ředitel rakouského Národního parku Thayatal Ludwig Schleritzko za podporu a prohlubování přeshraniční spolupráce obou institucí. Vedení Správy parku ocenilo i botanika Víta Grulicha za dlouhodobý přínos k poznání přírody území a Marka Venutu, který s přáteli a rodinou zvelebil okolí vstupu do Trauznického údolí. Lidé v internetovém hlasování pak nejvíce podpořili projekt učitelů a studentů znojemských základních škol. Správa parku letos na ocenění nominovala pět počinů. Uděluje ho od roku 2012.

 

Nebezpečné stromy uzavřely cesty kolem přehrady

170413_disturbance_200.jpg Kvůli odstraňování stromů uzavřeli správci národního parku tři cesty v okolí Znojemské přehrady. Nejméně až do konce roku se turisté neprojdou po žluté trase ze Znojma podél řeky k ústí Trauznického údolí. Kvůli odvážení dřeva jsou dočasně zavřené i dvě stezky na druhé straně řeky. Žlutá trasa od Vlčí jámy k lomu u Hradiště a zelená po hraně údolí z lomu k vyhlídce Králův stolec. Několik set metrů značené cesty budou lidé muset obejít i u Příček nedaleko Lukova.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2017

160516_schneider_200.jpg /ANKETA/ Stromořadí ovocných dřevin u Čížova, práce se studenty přímo v národním parku nebo třeba úklid ústí Trauznického údolí.  I letos hledáme Dobrý skutek pro Podyjí. Tři z kandidátů vybere Správa parku. O ceně veřejnosti můžete rozhodnout vy v naší online anketě.  Až do 26. listopadu můžete vybírat z pěti možností. Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2017 vyhlásí Správa parku ve středu 29. listopadu v 17:00 ve znojemské městské knihovně.

 

U Mašovic a Havraníků vyrostly ohrady. Exmoorští poníci by se v nich mohli objevit do konce roku

Nové ohrady pro exmoorské poníky vyrostly na přelomu října a listopadu na Havranickém vřesovišti a bývalé Mašovické střelnici. Jedenáct divokých koní z anglického Exmooru by lokality mohlo začít spásat už na konci roku.  Pomohou tak udržovat tato jedinečná území. Přípravy na jejich příjezd odstartovaly již v loňském roce.

 

Prosekané stráně pomohou vřesu nebo světlomilným orchidejím

Na Hardeggské stráni, u popické kaple nebo na Kraví hoře mohou lidé v těchto dnech potkat lesníky prořezávající náletové dřeviny. Na různých místech také probíhá podzimní dosékání nebo mulčování luk. Správci Národního parku Podyjí se tak snaží udržet nebo rozšířit prostor pro světlomilné orchideje či třeba trsy vřesu.

 

Odborníci poradí jak získat dotace z programu podpory obcí v regionech národních parků

Odborníci Státního fondu životního prostředí ČR ve spolupráci se Správou národního parku Podyjí vám na začátku listopadu poradí, na co lze získat až dvoumilionovou dotaci z rezortu životního prostředí. Zároveň upozorní, na co si dát při tvorbě projektu a podávání žádosti pozor nebo jak výhodně zkombinovat dotace z různých zdrojů rezortu.

 

Nový ředitel Národního parku Thayatal chce zintenzivnit spolupráci s českou stranou

Ještě intenzivnější spolupráci s českou stranou si přeje nově jmenovaný ředitel Národního parku Thayatal Christian Übl. Tento biolog z Retzu byl už u jeho přípravy a vzniku v roce 2000. Od letošního dubna zastupoval bývalého ředitele Ludwiga Schleritzka, který se stal ministrem dolnorakouské zemské vlády.

 

Netopýří noc přilákala za dvacet let více než dva tisíce návštěvníků

Knihu a gratulaci dostal jeden z letošních návštěvníků Netopýří noci v Uherčicích. Stal se totiž jejím dvoutisícím účastníkem. Tradiční akce letos na Znojemsku na začátku září slavila také své dvacáté výročí.  

 

MŽP uvolnilo 100 milionů na rozvoj a zlepšení kvality života na území národních parků

Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR startují dotační program pro obce v našich národních parcích. Díky 100 milionové dotaci mají obce i správy národních parků šanci opravit veřejná prostranství, turistické cesty, snížit světelné znečištění nebo například spolufinancovat nákladnější projekty z Operačního programu Životní prostředí. Příjem žádostí začíná 1. září.

 

Staré znojemské omítky skrývají středomořského brouka

I města jsou pro řadu živočichů důležitý životní prostor. Počátkem srpna našel entomolog Robert Stejskal nedaleko centra města několik exemplářů vzácného včelovníka zedního ( Sitaris muralis ) z čeledi majkovitých (Meloidae).  Tento středomořský brouk se ve střední Evropě objevuje jen velice sporadicky. V Česku patří na červený seznam ohrožených druhů. 

 

V Podyjí zahnízdil po 50 letech vzácný sokol stěhovavý

Na jaře dospělý pár sokolů a v létě mláďata. Ornitologové v Podyjí po padesáti letech potvrdili hnízdění vzácných sokolů stěhovavých. Prokazuje se tak trend nárůstu jejich množství v Česku. Na Moravě nyní hnízdí pravděpodobně čtyři páry a odborníci věří, že jejich počet bude v příštích letech narůstat.

 

Vědci našli poprvé v Podyjí vzácného milimetrového pavouka. V Česku ho naposledy pozorovali před 17 lety

Vůbec poprvé na Moravě a v Česku až po dlouhých 17 letech našli odborníci letos v létě milimetrového pavouka mysmena Jobova ( Microdipoena jobi ). Objev je výsledkem prvního důkladného výzkumu pavouků v Podyjí.

 

Vyhrajte víkend v jednom z českých národních parků

Fotografie z jakéhokoli chráněného území v Česku může být pro vás lístkem na víkend v jednom ze čtyř českých národních parků. Stačí se zapojit do čtvrtého ročníku soutěže Moje magické místo, kterou v polovině července vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí. Své snímky můžete zasílat až do konce září.

 

Začala platit novela zákona o ochraně přírody. Přístup do národního parku se zatím nemění

Od června začala platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která se týká národních parků. Od této doby vstupují v platnost nové a upravené základní a bližší ochranné podmínky pro všechny naše národní parky. Novela dále zavádí některé nové pojmy, jako například „klidové území“, které má chránit citlivé a vzácné druhy rostlin a živočichů, a které se nyní dočasně rozkládá na ploše bývalé první zóny. I nadále sem však lidé mohou vstupovat, jak tomu bylo doposud, po značených cestách.